Sunday, May 13, 2012

Feather Nails

Today I want to show you feather inspired nails. I really like this design, it's so delicate. You can see that I used some green in it, but if you're not so into green you can defiitely use e.g. blue, purple or mint instead of it, whatever works for you. 
Really cool thing is, that instead of painting this feather you can actually use a real one and put it on your nails, how cool is that! I'll try to find and get it and show you what it'd look like, can't wait! Until then, I hope you enjoy this version.

Dzisiaj chcę Wam pokazać wzór zainspirowany piórem. Podoba mi się ze względu na to, że jest taki delikatny i subtelny. Do ozdobienia użyłam zielonego koloru, ale jeśli taki kolor za Tobą nie przemawia, można go zastąpić np. niebieskim, fioletowym czy miętowym, według własnego uznania.
Co więcej, istnieje inna metoda, mianowicie można użyć prawidziwego pióra do ozdobienia swoich paznokci. Postaram się coś znaleźć i wtedy pokażę Wam jak to wygląda, juz nie mogę się doczekać, żeby spróbować. Ale póki co, mam nadzieję, że i taka wersja Wam się podoba.
4 comments:

  1. this desing looks great on your nails! i wish i could do that myself :)

    ReplyDelete
  2. Omg! This is awesome! Love the design. Girl you do amazing work.

    ReplyDelete